Tim Brackman, Floor Le Coultre, Elisa Karen Tavenier

Paleiskerk, Den Haag

Geestverwanten

Debussy’s universum

Geweest

Uitvoerenden

  • Tim Brackman viool
  • Floor Le Coultre viool/altviool
  • Elisa Karen Tavenier altviool
  • Pieter de Koe cello
  • Doriene Marselje harp
  • Rik Kuppen piano
  • Jelmer de Moed klarinet
  • Eva-Nina Kozmus fluit
  • A gostinho Sequeira slagwerk
  • Elisabeth Hetherington sopraan

Programma

  • RAMEAU X DEBUSSY
  • Jean-Philippe RameauSelectie uit Pièces de clavecin
  • Claude DebussySonate voor cello en piano (1915)
  • DEBUSSY X TAKEMITSU
  • Claude VivierOjikawa (1968) Nederlandse première
  • Toru TakemitsuRain Spell (1982)
  • Claude DebussySonate voor fluit, altviool en harp (1915)
  • DEBUSSY X BOULANGER
  • Celia SwartWindgeheimen (2022)
  • Claude DebussySonate voor viool en piano (1917)
  • Lili BoulangerClairières dans le ciel (bewerkt voor sopraan en strijkkwartet door Jelmer de Moed) (1914, 2024)

Een inspiratiebron voor talloze componisten

Het is een van zijn mooiste werken: de cyclus met drie sonates waarmee Debussy in de Eerste Wereldoorlog een eerbetoon bracht aan de Franse soldaten, en aan de barokcomponisten die hij bewonderde. De sonates werden een ijkpunt voor de kamermuziek in de twintigste eeuw en inspireerden talloze componisten. Ze staan centraal in dit programma.

Pianist Rik Kuppen opent het concert met Pièces de clavecin van de barokcomponist Rameau, die voor Debussy een voorbeeld was, zoals te horen is in zijn cellosonate. Voor zijn Tweede Sonate voor harp, fluit en altviool liet Debussy zich inspireren door muziek van over de hele wereld. Debussy’s klankmagie was voor de Japanner Toru Takemitsu de aanleiding om componist te worden. In zijn betoverende Rain Spell verklankte hij de regen, en ook Claude Vivier liet zich in Ojikawa (stroompje) door water inspireren, een belangrijk thema in Debussy’s muziek.

In Windgeheimen van Celia Swart voeren natuurklanken ons naar een mythische wereld waar natuur en poëzie versmelten, net als in Debussy’s vioolsonate. Lili Boulanger schreef met inspiratie van Debussy haar mystieke liedcyclus Clairières dans le Ciel.